ДОП «ЗУБР»

 

Круглий стіл "Абсолютна заповідність чи врятує вона заповідники України"
 

 
   25 липня 2014 в Києві, в Президії Національної Академії наук України відбувся круглий стіл "" Абсолютна заповідність чи врятує вона заповідники України ". Організатор-Всеукраїнська екологічна ліга. У круглому столі взяли участь 89 осіб, у тому числі представники Верховної Ради України , Мінприроди України, Держагенства лісових ресурсів України, інших міністерств і відомств, Інституту ботаніки, Інституту зоології, Інституту еволюційної екології, різних вузів України, заповідників і національних парків, громадських екологічних організацій, ЗМІ. 
Нижче ми даємо найцікавіші фрагменти виступів ряду доповідачів. 
 
Т. Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги сказала, що ст. 16 Закону "Про природно-заповідний фонд України" сповідує подвійні стандарти, оскільки в першій частині цієї статті в заповідниках все забороняється, а в другій частині цієї ж статті багато чого з забороненого дозволяється. Зокрема - санітарні рубки лісу, сінокоси, збір колекційних матеріалів, зміна гідрологічного режиму і т.п.І це дуже небезпечно, так як перетворює заповідники у звичайні колгоспи і лісгоспи. 
 
Вл.Борейко, директор ківського еколого-культурного центру сказав, що ідея абсолютної заповідності, сформульована одночасно в США і Росії, є дороговказом діячів заповідної справи 21 сторіччя. Вона, так само як ідея прав людини, має насамперед еколого-філософське підставу, яка полягає в праві дикої природи на свободу і існування. Що ж до менеджменту заповідників і заповідних зон інших ОПТ, то недавно була розроблена концепція заповідності, яка дозволяє вирішувати численні питання управління заповідними територіями. 
 
В.Атаманчук, заступник голови Держагенства лісових ресурсів України сказав, що нема чого критикувати лісників за рубки в заповідниках і нацпарках, що належать лісовому агенству. Мінприроди України також масово рубає своїх об'єктах ПЗФ. Наприклад, тільки в 2013 р. у всіх об'єктах ПЗФ, що належать Мінприроди України, рубками було заготовлено 101 тис. кубів деревини, причому з них санітарними рубками-91 тис. кубів, з яких 32 тис. кубів-суцільними рубками і 59 тис. кубів -вибірковими рубками. 
 
А.Сілічев, Дніпропетровське відділення ВЕЛ піддав гострій критиці практику проведення санітарних рубок в заповідниках України. Знищуючи дуплисті, сухостійні дерева, працівники заповідників позбавляють місць гніздування 50% -80% кажанів, дятлів, сов, занесених до Червоної книги України. 
 
Г.Молодан, директор національного парку "Меотида" сказав, що в його парку ідея абсолютної заповідності є орієнтиром при менеджменті заповідних зон. Тому в заповідній зоні на Кривій косі встановлено режим найжорсткішої заповідності-мається оглядова вежа, колючий дріт, рови, цілодобово чергують охоронці з собаками. Завдяки режиму заповідності на Кривій косі стали гніздитися занесені до Червоної книги України кучеряві пелікани і чорноголовий реготун, чисельність якого збільшилася за 7 років на 5000 (п'ять тисяч)%. Його виступ супроводжувався слайдами. 
 
В.Радченка, директор Інституту еволюційної екології НАНУ, доктор біологічних наук, академік НАНУ заявив, що в даний час наші заповідники перетворені на заповідні господарства і їх потрібно реорганізовувати назад в заповідники. 
 
Г.Марушевскій, Національний екологічний центр України сказав, що ідея абсолютної заповідності має великий еколого-освітній та еколого-виховний потенціал і її треба використовувати в навчальних курсах. 
 
В.Мельник, доктор біологічних наук, зав.відділом Центрального ботанічного саду НАНУ сказав, що важливість природоохоронних ідей, таких як ідея абсолютної заповденості лежить насамперед у їх ідеальних цінностях, які які налаштовують людей на благородні поступкі.Он навів приклад американської ідеї дикої природи , яка потім була реалізована у вигляді американських національних парків, підтримки зараз у всьому світі Однак ідея абсолютної заповеднсоті-найбільше досягнення світової практики заповідання і за нею велике майбутнє. Що ж до її стовідсоткового втілення, то вона може бути повністю реалізована в Україні в букових пралісах Карпат, в деяких старовікових лісах на Поліссі. 
 
В.Костюшін, Інститут зоології України погодився з тим, що повна реалізація ідеї абсолютної заповідності в Україні можлива в окремих лісах України. Він також сказав, що дуже важливим зараз є посилення заповідного режиму заповідників і заповідних зон інших ОПТ, так як багато хто з них функціонують формально. 
 
П.Швидун, командир дружини охорони природи "Зубр" піддав гострій критиці сінокосіння в степових заповідниках. Він зажадав заборонити використання при сінокосіння важкої техніки, а також заборонити косити в травні-червні, періоді, коли розведення потомства у диких тварин. Доповідач іллюстрував свій виступ слайдами, що показують як в заповіднику Михайлівська цілина важкою технікою коситься сіно. 
 
А.Ангурец, Дніпропетровське відділення УЕА "Зелений світ" на підтвердження важливості ідеї абсолютної заповідності навів приклад Шумацкого національного парку в Чехії. У ньому зараз заповідна зона суворого режиму становить 30% території, проте працівники парку зараз домагаються її збільшення до 52%. 
 
В.Васильківська, заступник декана природничого факультету Києво-Могилянської академії сказав, що на його факультеті вперше в Україні захищений диплом по абсолютної заповідності і ця робота зі студентами буде продовжена. 
 
Слід додати, що ряд виступаючих-В.Гавриленко, В.Ткаченко, М.Лисенка відстоювали сінокосіння в степових заповідниках, однак вони нічим не могли заперечити на аргументи Вл.Борейко і П.Швидуна з приводу шкоди від сінокосіння для різних видів тварин. 
 
Резолюція круглого столу буде розіслана найближчим часом. 
 
Хочеться подякувати керівника Всеукраїнської екологічної ліги Т.В.Тимочко за прекрасно орагнізованний круглий стіл. 

 Создан 27 июл 2014