ДОП «ЗУБР»

 

Засідання комісій Громадської ради при Мінприроди України
30 січня 2015 в Києві, в Мінприроди України відбулося засідання комісій Громадської ради при Мінприроди України, на якому було розглянуто питання дотримання природохранного законодавства в національних природних парках Великий Луг і Тузловські лимани.

По Великому Лугу доповідали представники КЕКЦ  Вл.Борейко і І.Парнікоза.

 

 

 

З 2007 р, на території національного парку Великий Луг, на які перебувають на річці Дніпро островах Великі і Малі Кучугури (13 островів) стала діяти заповідна зона загальною площею 750 га. Завдяки суворому заповідному режиму, який ввів перший директор парку Ю.В. Солоп, були заборонені проходили тут раніше полювання, рибалка, рекреація, випас, рубки лісу, що негативно впливають на біорізноманіття. Охорони парку, спільно з водною міліцією, вдалося повністю закрити відвідування цих островів для людей. В результаті, за 6 років (по 2013 р) різко зросла чисельність рідкісних і фонових птахів. Якщо в 2007 р чисельність гніздуючою жовтої чаплі, занесеної до Червоної книги України, за даними старшого наукового співробітника парку В.А.Бусела становила 12 пар , то в 2013 р - 47 пар, (при цьому мається ще близько 140 особин жовтої чаплі, що не гніздилися). Вперше загніздилися (1 гніздо) червонокнижна колпиця, і ще 2-3 колпиці НЕ гніздилися. Занесений до Червоної книги України кулик-сорока з 2 гніздових пар збільшив свою чисельність до 5 пар. Інший червонокнижників, чорноголовий реготун, з 1-2 гніздових пар збільшив свою чисельність до 23 пар. Вперше загніздилися сірий гусак (2 пари) і середній строкатий дятел, є 2 гнізда червонокнижного орлана-білохвоста. Показово динаміка зростання чисельності гніздування досить рідкісних видів-великої і малої цаплі. Якщо на 2007 р на всіх островах не було гніздувань великої білої чаплі, то на 2013 р налічувалося 47 гнізд. Якщо на 2007 р на всіх островах налічувалося 11 пар малої білої чаплі, то в 2013 р.-82 гнізд. Сірої чаплі в 2007 р налічувалося на островах 72 гнізда, а в 2013 р.-108 гнізд (4). Завдяки заповідному режиму на островах на летовках стала постійно з'являтися коровайка (Червона книга України), а також постійна на гнездовании сіра качка (Червона книга України). Тут також відзначена одна з останніх в світі популяцій волошки Конки (Червона книга України), і один з небагатьох локалітетів в Запорізькій області берези дніпровської (Червона книга України).

 

  Іншим природним об'єктом парку, що входять в заповідну зону, є Маячанская балка і заплава річки Білозерка. Якщо до створення заповідної зони в цьому місці рідкісний вид-руда чапля взагалі не гніздилася, то в 2013 р -вже було 14 пар, також з'явилася на гніздування велика бугай і кулик-ходулочник (Червона книга України), вперше став гніздитися огарь (Червона книга України), зараз тут налічується 12 пар цього птаха.

Було вирішено відзначити позитивну роботу парку в плані дотримання заповідного режиму і рекомендувати Мінприроди України популяризувати парк як один з кращих в Україні.

 

За Тузловські лиманах доповідали голова Татарбунарської екологічної організації "Відродження" І.Вихрістюк і директор парку Тузловські лимани І.Вторенко.

В рамках всеукраїнської кампанії «Національним паркам-заповідність» 7-8 листопада 2014 Дружиною охорони природи «Зубр» (П. Швидун) і екологічною організацією «Відродження» (м.Татарбунари) (І.Вихрістюк) була проведена перевірка охоронного режиму національного парку Тузловські лимани

Парк був створений в 2010 г і розташований в Татарбунарському районі Одеської області, площа-27865 га. У парк входить система морських лиманів і ділянки Полинова-злакової степу. В час перевірки було здійснено об’їзд значної частини території парку, а також проведені бесіди з керівництвом парку та рядовими працівниками. Під час перевірки на території парку були затримані три п'яних мисливця-браконьера. В парку були зафіксовані наступні порушення:

 

1. На дорогах, що входять в парк, немає жодного шлагбаума.

2. Вкрай мало аншлагів, перевіряючими було зафіксовано всі чотири аншлагу практично на всій території парку.

3.Охрана парку не працює в суботу-неділю, в дні, коли офіційно ведеться полювання і в парк відбувається масовий наплив рекреантів і мисливців.

4.Летом 2014 невідомі люди заїхали на косу (заповідна зона парку) і незаконно стали мішками закладати канал Шагани-Чорне море.

5. Територія коси і лиманів парку незаконно відвідується великою кількістю браконьєрів- мисливців і рибалок.

6. Територія коси (заповідна зона парку) в літній час незаконно використовується під джипінг і незаконний відпочинок. Скрізь багато сміття.

 

З даного питання було вирішено створити робочу групу і провести в парку комплексну перевіркуОбновлен 03 сен 2015. Создан 31 янв 2015