ДОП «ЗУБР»

Конотопські зубри
Конотопські зубри
 

 

21 лютого 2015 р. 5 година ранку. Поволі світає. В передсвітанкових сутінках заглиблюємося в лісову гущавину. Аж ось єгер, що нас веде нервово скидає вверх руку. Завмираємо та дивимося. В 200 м від нас на лісовій поляні поміж дерев темні силуети величних тварин. 8 велетнів стоять поруч на підкорм очній галявині, а в гущавині знаходитися ще не менше 20 тварин. Аж ось вони нас помічають та усією зграєю галопують в рятівну гущавину. Ось вони – зубри. Тварини від яких віє давниною, справжні імператори пущі. Їх доля в українській культурі  та історії не була простою... (див. Зубр в Українській культурі).

 

Конотопські зубри
 

 

З зубром ми зустрілися в Конотопському лісовому господарстві, що на північний схід від старовинного українського містечка Конотопа над мальовничою рікою Сейм. Проте не заради цікавості. Але про все по порядку.

***

У 2007 р Київському еколого-культурному центру та Екоправо-Київ, в рамках всеукраїнської кампанії "Врятуємо українських зубрів" (див. Рік зубра в Україні), вдалося домогтися, завдяки підтримці Генеральної прокуратури України, скасування Положення про селекційний відстріл зубрів. Через цього документа, в Україні, з початку 1990-х років, відбувався масовий легалізований, і разом з тим незаконний, комерційний відстріл зубрів. У результаті чисельність українських зубрів, яка була другою в Європі, з 680 (а за деякими даними з 720) в 1991 г, скоротилася майже до 200 голів у 2007р. У деяких областях, наприклад в Івано-Франківській, Чернігівській або Рівненській, вони були знищені повністю. Комерційний селекційний відстріл зубрів був припинений. Другим важливим досягненням кампанії було проведення інвентаризації реальної чисельності зубрів в тих областях, де вони ще існували. Як правило директора мисливських господарств або лісгоспів, де мешкали зубри в кілька разів завищували їх чисельність, що створювало видимість добробуту зубрових стад в Україні. Більш докладно про це можна прочитати на сайті Київського еколого-культурного центру в кампанії КЕКЦ  "Врятуємо українських зубрів" , а також у книзі В.Борейко і В. Сесіна "Винищення зубрів в Україні, Білорусі, Польщі та Росії. Матеріали незалежного розслідування". Одним з місць, де чисельність зубрів викликала сумнів, була Сумська область. Протягом 15 років конотопська популяція зубрів офіційно мала чисельність зубрів 39-42 голови. Разом з тим були факти про кричущі випадки браконьєрства на зубрів під Конотопом. Так, у 2002 р невідомими особами з автоматів було розстріляно близько 10 зубрів, причому 8 убитих зубрів, які браконьєри не встигли вивезти, залишилося лежати на полі. З метою уточнення реальної чисельності зубрів в Конотопської популяції Інститутом зоології НАН України та Київським еколого-культурним центром було вирішено організувати експедицію в Сумську область з метою вивчення реального стану конотопських зубрів та проведення їх зимового обліку. Міністр екології України І.Шевченко підтримав нашу ініціативу і дав спеціальне доручення органам влади надати підтримку.

 

Конотопські зубри
 

 

20-21 лютого 2015 експедиція у складі Заслуженого природоохоронця України, директора КЕКЦ Вл.Борейко, завідувача Лабораторією мисливських тварин інституту зоології НАНУ, к.б.н. В. Смаголя, координатора охорони біорізноманіття КЕКЦ, к.б.н. І.Парнікози, провідного кореспондента всеукраїнського видання «Мисливство та рибальство", к.с-х. н. В. Новицького, старшого наукового співробітника Деснянсько-Старогутський національного природного парку, к.б.н. С.Панченко, головного лісничого державного підприємства "Конотопське лісове господарство" М.Бондаря, начальника мисливської ділянки державного підприємства "Конотопське лісове господарство" М.Голуба прибула на місце для вивчення ситуації з чисельністю та умовами проживання зубрів. Переночувавши на лісовій базі на світанку ми вирушили на обліки.

 

Конотопські зубри
 

 

***

Контопське угруповання зубрів має свою історію. Тварини були завезені сюди в 1985 р. 14 особин транспортували з Заліського Державного заповідно-мисливського (існували такі нонсенси) господарства та поселили в збудований напередодні вольєр. Після 4-місячного перетримання в вольєрі тварин випустили на територію Новомутинського лісництва. Зубрам прийшлися до смаку тутешні мішані ліси борової тераси Сейму. Тож поголів’я почало збільшуватися.

 

Конотопські зубри
 

 

Випробування принесли важкі 1990-ті. В цей час популяція почала танути. Причинами цього були вищезгадані документи, які дозволяли притягати іноземних мисливців до полювання. По одному дозволу Мінприроди відстрілювали кілька зубрів. В цей час на території де мешкають зубри знаходилося мисливське господарство, яке знаходилося в приватних руках. В Контопському угрупованні лише офіційно відстрілювалося в середньому 3 особини щорічно. Облік особин проведений зимою 2010-11 рр. дозволив виявити не більше 20 тварин, що викликало занепокоєння та необхідність додаткової перевірки.

***

Після перших вражень від ранкової зустрічі з зубрами, стало зрозуміло, що тут їх більше 20. Проте як порахувати їх точно. Наші провідники вирішили змінити тактику. Одна група пішла в слід зубрам на болітце, на якому вони проводять день, щоб вигнати зубрів на просіку (квартали 5,6 Бочічківского лісництва), де завчасно розташувалися інші члени групи.

Спостерігачі зачаїлися на просіці використавши в якості спостережних пунктів мисливські вишки. Стояв теплий ранок. Вже зовсім по весняному стукотіли дятли.

 

Конотопські зубри
 

 

Аж раптом в повітрі стало не спокійно. З боку загонщиків щось надходило. З того боку прилетіли то занепокоєні круки, то великі зграйки тривожно волаючих щиглів. Раптом на просіку вискочив здоровий сікач, і буквально відразу, далеко ліворуч, почувся тріск дерев. Це йшло (а вірніше, ломилося) стадо зубрів.

 

Василю Новицькому пощастило більше нас усіх. Зубри вийшли прямо на нього. Спочатку вони зупинилися на просіці, а потім почали перестрибувати через неї та ховатися в лісі. Він їх встиг перерахувати. Зубрів виявилося 36. 33 дорослих звіра і 3 малюка-зубреняти.

 

Конотопські зубри
 

 

 

Конотопські зубри
 

 

 

Конотопські зубри
 

 

Впоралися і загоничі облікувавши інше стадо зубрів в 8 голів. Потім ми об’їхали ще кілька майданчиків для підгодівлі, і відзначили тут свіжі сліди і льожки невеликих груп зубрів (молодих або старих самців, по 2-3 голови, що тримаються окремо від стада), а також сліди одного самця прямо біля нашого нічного притулку. У сумі зубрів виявилося 43, як і заявляло державного підприємства "Конотопське лісове господарство". Про обліковану чисельність зубра в Конотопському господарстві на місці складено відповідний акт.

 

Конотопські зубри
 

 

***

Слід сказати, що годівля та охорона зубрів поставлена в даному господарстві добре. Окрім того завдяки підгодівлі зубри у відмінному стані, вгодовані. У 2014 р Сумська область виділила з обласного екологічного фонду господарству 190 тис. гривень на підгодівлю зубрів, що відразу поліпшило можливість доброякісної підгодівлі зубрів не тільки взимку, але і в літній час. Підгодівля ведеться на кількох середлісових майданчиках. При цьому зубрам дають головним чином силос, додаючи гілки берези та буряки. Треба сказати, що зубри використовують сіно, яке їм викладають і для того щоб відпочивати на ньому. Тож місце підгодівлі вибите і вилежане цими потужними тваринами виглядає не надто охайно. Тут в снігу можна помітити льожки, які відповідають кількості тварин, які сюди приходять та купи зубрових кізяків. А коли зубри уходять на їх місце підтягуються й інші мешканці лісу.

 

Конотопські зубри
 

 

 

Конотопські зубри
 

 

Підгодівля дозволяє концентрувати зубрів всередині території лісового господарства та не дозволяє їм виходити на поля. Тут зубрів також поять, для чого прийшлося піти на конфлікт з меліораторами та перекрити один з меліоративних каналів. Проте внаслідок чого не відбувається шкоди від зубрів для місцевих селян. Окрім того зубри не наражаються на небезпеку бути відстріляними браконьєрами. А саме така доля спіткала тих, зубрів, які керуючись природним потягом до розселення залишають рідні сторони та переходять через Сейм.

 

Конотопські зубри
 

 

 

Конотопські зубри
 

 

 

Конотопські зубри
 

 

Керівник державного підприємства "Конотопське лісове господарство" Леонід Володимирович Бут позитивно налаштований відносно майбутнього збільшення поголів’я зубрів. Чисельність цих тварин тут можна довести до 100, що відповідає європейським нормам створення стад цих тварин на волі. Проте для цього треба, щоб підгодівля і охорона не закінчувалися. Зважаючи на це Київський еколого-культурний центр звернувся до керівництва Сумської області, місцевого підрозділу агенції лісових ресурсів, Управління охорони навколишнього середовища з проханням, щоб виділення грошей на підгодівлю зубрів було не разовою, а постійною акцією. Також необхідно скасувати наказ Держагенства лісових ресурсів України, згідно з яким (начебто у зв'язку з військовим подіями) нарізну і гладкоствольну зброю єгерів і лісників було відібрано і відвезено до Сум. Лісники і єгеря не можуть з голими руками охороняти зубрів і ловити браконьєрів. Зброю необхідно повернути.

 

Конотопські зубри
 

 

 

Конотопські зубри
 

 

В приємному настрої залишаємо господарство. Тож несподівано для нас перевірка закінчилася позитивним результатом. Чисельність зубра, яку подавало господарство підтверджено, а отже тепер на території України на 2014 р, мешкає в природі 217 зубрів. Конотопська популяція зубрів може стати тепер однією з ключових для охорони зубра в Східній Європі. Необхідно провести перемовини про завіз сюди особин з інших європейських популяцій, для покращення генетичної картини, а також збільшення поголів’я. Конотопська популяція також може стати предметом туристичного інтересу, що є альтернативним відстрілу джерелом доходів для господарства, як будуть пущені на охорону цього звіра.

 

Конотопські зубри
 

 

 

Конотопські зубри
 

 

 

Іван Парнікоза
Обновлен 16 мар 2015. Создан 28 фев 2015